Pasaport nasıl alınır? pasaport ücretleri ne kadar
Günaydın Gezginler

Gezi yazılarımızın fotoğraflarını Günaydın Gezginler Picasaweb fotoğraf albümünde görebilirsiniz

Pasaport nasıl alınır?


Sayfa güncelleme tarihi 7 Ocak 2015

çalışkanvizebannerYurtdışına çıkacaksanız pasaportunuz olmalı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportsuz olarak, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ile sadece Gürcistan’a ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidebilir. Bu bile aslında önemli bir olaydır.

2011 yılı şubat ayından bu yana pasaport uzatması yapılmıyor, yeniden pasaport çıkarıyorsunuz. Yeni pasaportların önündeki barkod sistemi sizin pasaport bilgilerinizi içerdiği için çıkış-giriş kapılarında bekleme sürenizi azaltıyor. Yeni pasaportların boyutları eskisine göre birkaç santimetre daha küçük.

Şubat 2011’de pasaport renkleri de değişti. Eskiden lacivert renk olan Umumi Pasaport (sıradan vatandaş) artık bordo renk oldu. Eskiden yeşil renk olan Hususi Pasaport (üst düzey devlet memuru) yeşil renk olarak devam ediyor. Eskiden kırmızı renk olan Diplomatik Pasaport (milletvekili ve diplomatlar) artık siyah renk oldu. Eskiden gri renk olan Görev Pasaportu (yurtdışına göreve gönderilen devlet memuru) gri renk olarak devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hangi şartlara göre pasaport alabilecekleri 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre belirlenmiştir. Buna göre:

Umumi Pasaport – pasaport rengi Bordo – Sıradan vatandaş pasaportudur. Renginden dolayı Bordo Pasaport da denilir.

Hususi Pasaport – pasaport rengi Yeşil – Devlet görevlilerinin pasaportudur. Renginden dolayı Yeşil Pasaport da denilir. Üst düzey veya kıdemli devlet memurları, derecesine göre belediye başkanları ve ilgili diğer kişilerin alabildikleri pasaport.

Hizmet Pasaportu – pasaport rengi Gri – Yeşil pasaportu olan veya olmayan devlet görevlileri resmi görevle yurtdışına gönderilirken verilen pasaporttur. Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) alınmaz, kurum tarafından verilir.

Diplomatik Pasaport – pasaport rengi Siyah (eskiden rengi kırmızıydı) – Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine ve ilgili diğer kişilere verilir. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) alınmaz, kurum tarafından verilir.

İlk defa pasaport alacaksınız, pasaportunuzun geçerlilik süresi bitti ve yeniden pasaport çıkaracaksanız aşağıdaki işlemleri yaparak pasaport başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki yazıda Bordo Pasaport (Umumi – sıradan vatandaş) ve Yeşil Pasaport (Hususi – devlet memuru) nasıl alınır, gereken belgeler nelerdir konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Diplomatik Pasaport ve Görev Pasaport almak özel bir durum olduğu için detaylarını çalıştığınız veya sizinle ilgili olan kurumdan öğrenmeniz iyi olur.

Pasaport ve vize ile ilgili diğer yazılarımız
Pasaport defter ve harç ücretleri (pasaport ücretleri) yıllık ne kadar?
Hangi ülke hangi pasaporta vize uyguluyor?

Umumi – Bordo pasaport sahipleri hangi ülkelere vizesiz gidebilir?
Umumi Hususi Gri pasaport nasıl alınır?
Vize başvurusu için hangi belgeler gerekir?

Pasaport geçerlilik süresi ne kadardır? Kaç yıllık pasaport alınabilir?
Umumi Pasaport (bordo pasaport, sıradan vatandaş pasaportu) en az 6 aylık, en fazla 10 yıllık verilir. Benim tavsiyem en az 1 yıllık, mümkünse 10 yıllık pasaport almanız iyi olur. Bunun nedeni; bordo pasaporta vize isteyen ülkeler en az 6 ay (180 gün) kuralını, vize istemeyen ülkeler en az 3 ay (90 gün) kuralını uygular. Yani vize isteyen ülkeye vize başvurusu yaptığınızda ilk baktıkları şey, pasaportunuzun o ülkeden çıkış yaptıktan sonra bile en az 6 ay (180 gün) daha geçerli olmasıdır. Örnek vereyim: Almanya’ya gideceksiniz ve 1 Temmuz 2013’te Almanya’dan çıkış yapacaksanız, pasaportunuz en az 1 Ocak 2014’e kadar geçerli olmalı. Vize istemeyen bir ülkeye gittiğinizi ve 1 Temmuz 2013’te o ülkeden çıkış yapacağınızı örnek alırsak, pasaportunuz en az 1 Ekim 2013’e kadar geçerli olmalı.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport, devlet memuru pasaportu) standart olarak 5 yıllık verilmektedir. Vize istemeyen bir ülkeye bile gitseniz pasaportunuzun en az 3 ay kuralına uygun olması gerekli.

Pasaport almak için yapmanız gerekenler neler?
1- Randevu almak: İnternete girip www.epasaport.gov.tr adresinden pasaport başvurusu için yer-gün-saat randevusu alacaksınız. Bordo Pasaport (sıradan vatandaşlar) başvurusu için İl Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz. Yeşil Pasaport başvurusu için (devlet memurları) sadece İl Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz.
2- Belgeler: Pasaport başvuru randevusu aldıktan sonra gereken belgeleri hazırlıyorsunuz. Gerekli belgeler listesini aşağıda bulabilirsiniz.
3- Ödeme: Umumi Pasaport (Bordo Pasaport) için bankaya gidip pasaport harç ve defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve 2 nüsha dekont alın. 2015 yılı pasaport ücretlerini bu linkte görebilirsiniz.
Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport – devlet memuru) için bankaya gidip pasaport defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve 2 nüsha dekont alın. 2015 yılı pasaport ücretlerini bu linkte görebilirsiniz.
4- Randevuya gitmek: Randevu gününde belgelerinizle beraber başvuru için seçtiğiniz emniyet müdürlüğüne gideceksiniz.
ÖNEMLİ NOT: Pasaport özel evraktır. Pasaport alacak kişinin randevuya gitmesi zorunludur, yani sizin için başkası pasaport başvurusu yapamaz.
5- Pasaportun teslim alınması: Başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuz size kargo – kurye ile gönderiliyor. Başvurudan ortalama 7 iş günü sonra kargoya – kuryeye verilir, kargo – kurye 3 iş gününde teslim eder. Yani ortalama 10 iş gününde pasaport elinize geçer.

Umumi Pasaport (Bordo Pasaport, sıradan vatandaş pasaportu) başvurusu için gereken belgeler neler?
İl ve ilçe emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapabilirsiniz.
1- Pasaport alacak kişinin gelmesi gerekli: Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden, sıfır (0) yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.
2- TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.
3- Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf gerekli. Fotoğrafı çektirdiğiniz yere “pasaport için çektiriyorum” diye belirtin, vesikalık gibi çekmesinler. Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olmalı. Fon beyaz renk, 5cm x 6cm ölçülerinde olmalı. Tam karşıdan çekilmeli, kişinin başı açık, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı, yüz donuk ifade olacak.
4- Eski pasaportunuzu getirin: Varsa daha önceden alınmış pasaportunuzu verecek ve geçersiz yaptırıp geri alacaksınız.
5- Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız cüzdan bedeli (defter bedeli) dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
6- Pasaport harç bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız harç bedeli dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
7- Parmak izi alınacak: Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacaktır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport, devlet memuru pasaportu) başvurusu için gereken belgeler neler?
İl emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapabilirsiniz. Pasaport harç bedeli yatırmıyorsunuz.
1- Pasaport alacak kişinin gelmesi gerekli: Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden, sıfır (0) yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.
2- Yeşil Pasaport hak sahipliği belgesi: Matbu talep formu veya mühürlü belge aslı gerekli. Çalışanlar, çalıştıkları kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış matbu talep formunu teslim etmeli.
Emekli olan veya çekilme sebebiyle kurumlarıyla ilişiği kesilen hak sahipleri pasaport başvuru formunu, bulundukları ilin pasaport şube müdürlüklerinden temin edebilir veya emekli olma – görevden çekilmek (istifa) suretiyle görevlerinden ayrılmış olanların emekli olduğu veya ayrıldığı tarihteki unvan ve kadro derecesini gösteren, kurumlarından alacakları mühürlü belge yeterlidir. Emekli olanlar emekli olduktan sonra pasaport aldılarsa (bu belgeyi bir kere hazırladılarsa) bundan sonraki pasaport başvurularında kadro derecesi gösterir mühürlü belge getirmelerine gerek yoktur.
3- TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.
4- Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf gerekli. Fotoğrafı çektirdiğiniz yere “pasaport için çektiriyorum” diye belirtin, vesikalık gibi çekmesinler. Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olmalı. Fon beyaz renk, 5cm x 6cm ölçülerinde olmalı. Tam karşıdan çekilmeli, kişinin başı açık, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı, yüz donuk ifade olacak.
5- Eski pasaportunuzu getirin: Varsa daha önceden alınmış pasaportunuzu verecek ve geçersiz yaptırıp geri alacaksınız.
6- Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız cüzdan bedeli (defter bedeli) dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Yeşil Pasaport için harç bedeli ödenmiyor.
7- Parmak iziniz alınacak: Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacaktır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.

Bununla ilgili diğer yazıları PASAPORT VE VİZE yazılarında bulabilirsiniz

Please like & share:

Bu yazı Günaydın Gezginler / Ayça Günaydın ve Tolga Günaydın tarafından hazırlanmıştır. Soru ve talepleriniz için gunaydingezginler@hotmail.com eposta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Gezi yazılarımızın fotoğraflarını Günaydın Gezginler Picasaweb fotoğraf albümünde görebilirsiniz

91 Responses to Pasaport nasıl alınır?

 1. cumali says:

  Mrb. Ben Mali Müşavirim,vergi mükellefim.. Üzerime is yeri tapum ve aracim var. Esimin ablası ve abisi almanya da. Ancak devletten maas aldıkları icin davetiye gonderemiyolar. 2 hafta twtil amacli gidecegiz eşimle. Onlarda ikamet edeceğiz. Vize icin sorun çıkarmı acaba ? Birde vize maliyeti kisi başı ne kadar oluyor. Saygılar.

  • Tolga Günaydın says:

   Siz normal yoldan (davetiyesiz) vize başvurusu yapacaksınız. Yani uçak rezervasyonu yapacak, kalacağınız yeri akrabalarınızın evi olarak göstereceksiniz, akrabanız da bir yazı yazacak “bu kişiler bizde kalacak” diye. Maddi durum evraklarınızı toplayacak, sigorta vs belgelerinizi hazırlayacak ve Almanya için vize başvuru aracı şirketine başvuru yapacaksınız. Vize çıkar – çıkmaz bunu kimse bilemez, sonuçta konsolosluğun bileceği şey. Kişibaşı 120 Euro + sigorta ücreti tutacaktır.

 2. Oğuz says:

  Merhaba Ayça hanım Özbekistan’a gitmek istiyorum ama vize uyguluyor mu yada nasıl gidebilirim beni bilgilendirebilirmisiniz rica etsem.

  • Tolga Günaydın says:

   Merhaba, Özbekistan vize istiyor. Türkiye’deki konsolosluklarına başvuru yaparak almanız gerek. Özbekistan büyükelçiliği internet sitesine girin, yapmanız gerekenleri orada bulacaksınız.

 3. Kadir KAYA says:

  Merhabalar ayça hanım. Pasaport için bankaya ödenen defter parası ve harç parasını aşağıda yazıcam demişsiniz ama ben göremedim. Burdan yazabilir misiniz? 1 sorum daha olacak yardımcı olursanız sevinirim.
  Yurt dışından telefon getirtip de yeni çıkardığım pasaport üzerine kayıt yaptırabilir miyim yoksa yurt dışına çıkıp geri gelme zorunluluğum var mı? teşekkürler.

  • Tolga Günaydın says:

   Merhaba Kadir bey, pasaport için ödene defter ve harç bedellerini şu yazımızda 2014 yılı pasaport ücretleri bulabilirsiniz. Yurtdışına gitmeden de elektronik eşya getirtirsiniz ama gümrük vergisi, kdv ve 1-2 vergisi daha var onları ödersiniz. Bu şekilde Türkiye’de almaktan daha pahalıya gelir, garantisi de geçersizdir. Siz yurtdışına çıkmadan üzerinize telefon alamazsınız.

 4. cenk says:

  Merhabalar ayca hanım 23 yaşındayım ukranya,ya ekim ayı içerisinde 4 günlük gitmek istiyorum babam emekli devlet memuru ben kendim güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum umumi pasaport mu çıkarmam lazım yoksa babamdan yararlanıp yeşil pasaportmu çıkarmam lazım vize gereklimi.

 5. RAHMİ says:

  benim eşim 3/2 devlet memuru bende özel bir hava yolu şirketinde 5 yıldır çalşmaktayım eşimden yararlanıp çocuklara ve kendime yeşil pasaport alabilirmiyim çocukların yaşı biri 8 diğeri 12 yaşında

  • eşiniz çalıştığı kurumun personel bölümünden kontrol ettirebilir. Ama anladığımız kadarıyla yeşil pasaport almanızda bir sorun yok gibi görünüyor. Yine de dediğimiz gibi, eşinizin danışması daha garanti olur

 6. muharrem coşkun says:

  merhabalar ayca hanım ben 31 yasındayım yukarıdakı anlatımlarınıza gore benım kırmızı pasaport almam gerekıyor.Ben avusturyanın vıyana kentıne gıtmek ıstıyorum ama bana orda yasayan akrabalarım burdan ıstek almadan buraya gelemezsın dedıler kendım vıze ıstesem gıdebılırmıyım ve vızenın cevabı bana ne kadar surede gelır.Bırde vıze almam ıcın sıgortalımı olmam gerekıyor bu konuda sızı rahatsız ettım sımdıden tşk ederım

  • Orada evde kalacaksanız davet mektubu gerekiyor evet. Yanında kalacağınız kişinin Viyana’daki konsolosluktan işlem yaptırması gerekli. Kendiniz vize başvurusu yaparsanız Otel ve uçak bileti rezervasyonu gerekiyor. Vize başvurusunda oradan geri döneceğinizi garanti eder evraklar sunmalısınız. ve burada çalıştığınızı garanti etmelisiniz. Aksi halde red yeme ihtimaliniz yükselir. Size ait Tapu, Çalıştığınız işyeri bilgileri, bankada göstereceğiniz maddi bir bedel, vs vs. işe yarayacaktır. Sigortanız yoksa, size yasal olarak bakmakla yükümlü bir kişi olması gerekir. Varsa eşiniz vb. ve onun bilgileri üzerinden vize başvurusu yaparsınız. Biz en son vizemizi Temmuz yoğunluğunda 15 gün içinde almıştık.

   • muharrem coşkun says:

    basını agrıtıyorum kusura bakmayın ayca hanım pekı vıyanadakı kısının suan calıstıgı bır işi yok yardım parasıyla gecınıyor bana ıstek gonderıcek kısının mutlaka calısmasımı gerekıyor yada benım ne kadar sıgortalı olmam onemlı gun ay yada yıl gıbı

    • rica ederiz. yeter ki yardımcı olalım. Davetiye gönderilmesinin aslında temel nedeni, ev sahipliği yapacak kişinin, misafirini ağırlayacak gücü olup olmamasıdır. Dolayısıyla çalışan olması gerekir. Yoksa size vize vermekte sıkıntı yaşatabilirler. Ama yine de sizin maddi durumunuz, karşı tarafın koşulları vs, değişken durumlar,durumu kolaylaştırabilir. çok net cevap veremedim. Konsolosluktan kesin bilgi alın isterseniz.

 7. Fadim says:

  Merhaba,
  Pasaportumu kaybettim hollanda’da yasiyorum. Hac saudi arabistan gidicem ayin 16sinda.
  Burdaki consolos kapali, callcenterle konustum acil pasaport cikartma hakkinda bilgileri yokmus.

  Acil pasaport cikartma gibi bir imkan varmi? Pazartesi gunu consolosu arayin dediler fakat pazartesi gunune kadar cok uzun bir bekleyis benim icin.

  Lutfen bilginiz varsa cevap verebilirmisiniz.

  Hollanda pasaportum yok turk vatandasiyim.

  Selamlar.

 8. sukran says:

  merhaba benim eşim 5 yıllık polis memuru aceba yeşil pasaport alma hakkı varmni??

  • Diğer yorumlarda da yazdığımız gibi. Belirli bir derecenin üstündeki memurlar alabiliyor. Eşinizin derecesini bilmiyorum.Ama bu bilgileri çalıştığı kurum personel daire bşk. sorabilir.

 9. irfan says:

  19yaçında oğlum var bu yıl tercih yapmadı gelecek yıl ygs girecek yeşil pasaport alacağım oğlum içinde alabilirmiyim yani öğrenci sayılırmı

  • “yeşil pasaport alma hakkı taşıyanların eşlerine, reşit olmayan çocuklarına ve reşit olup hak sahibi ebeveyni ile birlikte ikamet eden, evli bulunmayan, iş sahibi olmayan öğrenimine devam eden kız ve erkek çocuklarına (Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Fakültesi dâhil öğrenim gördükleri okuldan öğrenci olduğunu belgelemek şartı ile) 25 yaşını dolduruncaya kadar Hususi Damgalı Pasaport düzenlenmektedir.”

 10. Kim_bu says:

  selam. fransaya arkadaşla gezi düşünüyoruz 1 haftalık. benim babam emekli memur onunki hala memur. nasıl bi işlem yapmamız gerek sorunsuz gidebilmek için?

  • yaşlarınızı yazmamışsınız. 25 yaşından büyükseniz pasaport işlemlerinde babanızla ilginiz kalmaz. 25 yaşından küçükseniz babalarınızın yeşil pasaport derecesinde olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Ona göre yeşil pasaporta başvurursunuz. 25’ten büyükseniz umumi pasaport başvurusu yaparsınız. sonra da Fransız konsolosluğunda vize işlemleri. Okuyucu yorumlarında benzer çeşitlilikte sorular bulunuyor. İncelemenizi öneririz

 11. Gülsüm says:

  Mrb ben 25 yasindayim almanyaya halama gitmek istiyorum pasaport cikarip gidemessem bi sorun olur mu

  • Pasaportunuzu çıkarttığınız halde gidemezseniz mi? ne gibi bir sorun olabilir ki? Yani bu, üniversite diplomasını almanıza rağmen dolaba saklamanız gibi bir şey.

 12. şengüllll says:

  ben kıbrısa öğrenci olarak gideceğim pasaportu ne kadara çıkartırım çokmu zahmetli olur bide vize istiyolarmı

 13. busraaa says:

  merhaba Ayça Hanım ben devlet memuruyum 4günlüne yunan adlarına tatile gideceğim.3yıldır memurum yeşil pasaport çalışma yılına göre mi yoksa hizmet puanına göre mi veriliyor.bir de ikametimin gözüktüğü şehir dışında bir şehirde de pasaport çıkarabilirmiyim :)

  • yalnızca 3/1 derece ve üzeri olduğunuz takdirde yeşil pasaport alabilirsiniz. Yeşil pasaport ile ilgili olarak kurumunuzun Personel Daire Bşk. ile görüşün. Pasaport başvurusu herhangi bir şehirden yapılabilir ancak teslimat adresi ile ilgili- başvurduğunuz yerden mi olmak zorunda- pasaport şubeden bilgi almalısınız.

 14. Selçuk says:

  Meraba ben 27 yaşındayım hangi pasaportu çıkarmam gerekiyor Fransa’ya gitcem 10 günlüğüne Yardımınız için teşekkür ederim

 15. Almira Yüksekses says:

  Merhaba, benim Umuma Mahsus Bordo pasaport yenileme işlemiyle ilgili bir sorum olacak. Pasaport harç bedelini bankaya yatırırak aldığım ıslak imzalı makbuz aslı ne kadar süre geçerli? Pasaport yenileme işlemimi parayı yatırdıktan itibaren ne kadar süre içerisinde tamamlamam gerekiyor?

 16. sedef says:

  merhaba. ben 15 yaşındayım ve almanyaya gitmek istiyorum. orada akrabam yok arkadaşım için gideceğim. annem veya babam gelmeyecek. nerelere başvurmam gerek?

  • 1- Pasaport almalısın, bunun için anne veya baban ile, bulunduğun şehrin pasaport şubesine gitmelisin. Anne veya baban yeşil pasaport alabilecek derecede memur iseler sana yeşil pasaport çıkartılır.Değilse, bordo
   2- Annen veya baban, 3/1 derece ve üzeri memursa vize almana gerek yok. Ama onlar da yeşil pasaport alabilecek durumda değillerse Pasaport çıktıktan sonra, Fransa Konsoloslugundan vize almalısın. Bunun için, yanına gideceğin arkadaşının ailesinin konsolosluk aracılığıyla göndereceği davet mektubu ve uçak biletlerin gerekiyor. tabi vize başvurusu için Fransa konsolosluğunun senden isteyeceği diğer evraklarla birlikte.
   3- Yurtdışına kendi başına uçağa binebilmen için, hem anne hem babanın noter onaylı hazırlatacağı muvaffakatname gerekli.
   Umarım başlangıç için açıklayıcı olmuştur :)

 17. Nura says:

  Merhaba, bankadan ödeyeceğim (bordo pasaport) pasaport harç ve cuzdan defter bedelini hangi hesaba ödemem gerek? Hesap No var mi? Yoksa her banka öncü nasıl ödeyeceğimi bılıyormu

 18. Şeyda says:

  Merhaba ben güney Kore’ye gitmek istiyorum ama ailemden hiçbirinin pasaportu yok 17yaşındayım yani 1997 doğumluyum ve babamda işçi 1yıllık pasaport almak istiyorum ama Fiat olarak anlamadım yani her ülkede Fiat değişiyormuş yoksa sabitimi Kore’ye gittiğimde orda ayrı bir ücret ödemem gerekiyor mu

  • 1-ailende memur yoksa bordo pasaporta başvuru yapmalısın
   2- Pasaport ücretleri, ülkeye göre değişmez, pasaportu kaç yıllık aldığına göre değişir.
   3- gideceğin tarihi yazmamışsın. gideceğin tarihte pasaport sürenin en az 6 ay olması gerekir. Örneğin, 2015 ocak ayında gitmeyi planlıyorsan, pasaportunun en az 2015 temmuza kadar geçerli olması gerekir. Tüm ülkelerde kural aynıdır.
   4- Fiyatı değişen kısmı, ülkelerin vize uygulamasında. Ama Kore’de 90 günden fazla kalmayacaksan vize almana gerek yok.
   5- yurtdışına çıkış yapman için, anne ve babanın noterde hazırlatacağı Muvaffakatname Şart. Yoksa gidemezsin

 19. Ayşe says:

  Merhabalar ben henüz adaylığı kalkmamış bir öğretmenim.kadro derecem haliyle 9. Emekli sandığına bağlı çalışıyorum yeşil pasaport alabiliyor muyum?

 20. sadiye says:

  İyi gunler bn almanyaya gitmek istiyorum bunun icin ne yapmaliyim

 21. oktay says:

  merhaba ayça hanım, bende pasaport çıkartmak istiyorum.
  annem babam bundan 10 sene önce yeşil pasaport sahibiydiler, azerbaycanda çalışıyorlardı. şu an annem bakanlıkta çalışmakta ve ara sıra yurtdışı görevlere çıkıyor. benimde yeşil pasaport çıkartma şansım var mı?
  teşekkürler.

  • Anne veya babanızdan dolayı yeşil pasaport alma hakkına sahip olabilmeniz için, sadece 25 yaşın altında olmanız ve herhangi bir yerde sigortalı çalışmıyor olmanız gerekiyor. 25 yaş sınırında otomatik olarak devre dışı kalır. Siz memur iseniz, belli bir mesleki derecenin üzerinde olursanız da alabiliyorsunuz.

   • oktay says:

    ayca hanım teşekkürler, peki bir belge mi istemem geriyor annemden, bunun adı nedir?

    • https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinde en altta “belgelerim hakkında” kısmındaki yönergeleri takip ederek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Eskiden yeşil pasaport sahibinden, bağlı olduğu kuruma ait çalışma belgesi gerekiyordu ancak şuan istenmiyor sanırım. Zaten veri tabanında kaydınız vardır. Siz yine de bir sayfayı inceleyin derim

 22. Duygu says:

  Teşekkürler. Gayet açıklayıcı anlatmışsınız.

 23. oya says:

  Merhaba. Benim sorum şu; Ben ingiltere ye çalışmak ve ingilizce ogrenmek için bir tanigim vasitasiyla ilk kez gitmek üzere pasaport hazirliklarina başladım. Pasaportumu aldiktan sonra mi gideceğim yerin konsolosluguna basvuru yapmam gerekiyor? Yani bu işlemlerin siralamasi nedir ve gidiş sürem vize islemleri vs. Genel olarak ne kadar zaman aliyor?

 24. tahsin canci says:

  merhaba yesıl pasaportu devlet memurları dısındakı vatandslarda alabılırlermı saygılar

 25. suleyman says:

  Iyi gunler ben suleyman Hollanda/amsterdam da teyzem oturuyor hollanda vatandasi 1 ayligina tatile gitmek istiyorum yanina normal pasaportum var yanina gide bilmem icin ne yapmam gerekiyor

 26. Ugur says:

  Oncelikle herkese selam ben bakuye gitmek istiyorum yanliz pasaportum yok bordo pasaport almak istiyorum neler yapmam grrekli diyelim pasaportu aldim bakuyr gitmek icin napicam bilgi verirseniz sevinir ilk defa yurtdisina cikicam nasil olacak hic bir bilgim yok

  • Tolga Günaydın says:

   Merhaba, öncelikle pasaport çıkartman gerek. Sayfanın üst kısmını okursan pasaport çıkartmak ile ilgili bilgileri göreceksin. İki yorum aşağıdaki yazıyı okursan Bakü ile ilgili aynı soruyu göreceksin.
   Havayolu ile gideceksen Bakü – Haydar Aliyev Havalimanında vize alabiliyorsun veya Türkiye’deki Azerbaycan konsolosluklarından birine başvurman gerekiyor. Türkiyedeyken Azerbaycan konsolosluğuna başvuru yapacaksan istenilen belgelere Azerbaycan Büyükelçiliği internet sitesinden ulaşabilirsin.

 27. merve says:

  Merhaba 19 yaşındayım 1995 mayıs doğumluyum pasaportum yok bu yıl üniversiteye başlayacağım hangi ilde olacağım belli değil o yüzden. azerbaycanda bir arkadaşımı ziyaret etmek istiyorum 1 ya da 2 haftalığına. yapmam gerekenler neler ve pasaport için ödeyeceğim ücret nedir? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Merve,
   İlk sormak istediğim, anne ya da babanda yeşil pasaport var mı? Eğer öyle ise sen de yeşil pasaport çıkarttırabiliyorsun.
   yoksa;
   Umumi pasaport için gerekli belgeler yukarıda yazıyor. Ödeyeceğin tutar, pasaport geçerlik süresine değişir. İmkanın var ise uzun vadeli almanı tavsiye ederim. Her seferinde pasaport çıkarmakla uğraşma.
   Gerekli bilgileri şu linkten takip edebilirsin
   http://www.gunaydingezginler.com/category/genel-bilgiler/pasaport-ve-vize-yazilari/
   Ayrıca;
   gideceğin tarihe karar verdiğinde, uçak biletini ayarla. ardından o tarihe yakın bir zamanda bulunduğun yerdeki Konsolosluk vize başvuruya gitmelisin. senden bazı şeyler isteyecekler
   – başvuru formu
   – pasaportun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın kopyası
   – 3×4 ölçüde 2 adet fotoğraf
   vize tarih aralığını belirleyebilmeleri için de uçak rezervasyonlarını ya da direk biletin birer örneğini de dosyana ekle.
   bunlarda aksaklık çıkarsa üzülme
   Bakü H.Aliyev Havaalanında kapı vizesi veriliyor. Yani bu belgelerle birlikte başvuruyorsun. Bir de sanırım 10 dolar ödüyorsun.

   • merve says:

    Babam memur ama pasaportu yok. Çok teşekkürler

    • Baban Yeşil pasaport derecesine sahip bir memur ise, babanın kendi kurumundan alacağı “çalışıyor” veya “çalışmışlık” belgesi ile, bulunduğun ilin İl Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yaparsan aynı işlemler ile yeşil pasaport sahibi olabilirsin. Yani babanın elinde pasaportunun olması gerekmez. Yeşil pasaport imkanın 25 yaşına kadar (bir yerde sigortalı çalışmaya başlamadığın sürece) var. Bunu kullan derim. Başka bir seyahat planında vize sorunu yaşamazsın. Çünkü birçok ülkede vize çıkarmak, her yurt dışına gitmek istediğinde hem zaman kaybı hem sıkı bir maliyet ( 80-110 Euro arası) demek!

 28. memet says:

  Bn tsk da uzmn eğitimindeyim pasaport cikartmak istiorum. Fakat pasaport basvurusunda memur olarakmi basvuru yapicam yoksa s. Vatandas olarak mi

  • Tolga Günaydın says:

   Yeşil pasaportu yaklaşık olarak meslekteki onbeşinci (15.) yılınızda alırsınız, bu nedenle bordo pasaport almak için başvuracaksınız. Ancak bir şöyle bir detay var, TSK kuralları gereği meslekte beş (5) yılını doldurmayanlar yurtdışına (kıbrıs hariç) çıkış yapamaz.

 29. Gürkan says:

  Merhabalar Ayça hanım ben Gürkan ben yurt dışına çıkmak istiyorum yaşım 18 Belçika”ya gitmek istiyorum Belçika’da teyzem yaşıyor kendisi oranın vatandaşı benim ne yapmam gerekiyor lütfen bana gerekli bilgiyi verirmişsiniz acil teşekkürler.. ;))

 30. tuğçe says:

  merhaba ben kosovaya gitmek istiyorum okul için stajımı orda yapmak istiyorum staj günüm 40 gün pasaportum yok ne ve nasıl yapmam gerek

  • Kosova, 90 güne kadar vizeden muaf ülkelerden olduğu için, Pasaport almak dışında yapılması gereken bir şey yok aslında. Pasaportun nasıl alındığı ise yukarıdaki yazımızda yazıyor. Yani davet mektupları, vize başvurusu vs ile uğraşmana gerek yok. Staj başvurunu yap, onayını al, pasaportunu,Biletini al ve git. O kadar kolay
   bol şans

 31. ayse says:

  Makedonya’ya gitmem gerekiyor ama bana yapmam gerekenler için detaylı bilgi gerek.şimdiden yardımınız için tesekkurler.

  • Pasaportunuz var mı söylememişsiniz. Hangi ilde olduğunuzu da. Yaşınızı da.Pasaportunuz olmadığını varsayarsak, Önce Pasaportunuzu bulunduğunuz yere en yakın pasaport şubeden alın. İşlemlerle ilgili detaylar sitemizde zaten yazıyor. Ücretler de. 1 hafta içinde pasaportunuz bildirdiğiniz adrese kurye ile gelir. Size veya vereceğiniz ikinci isme teslim edilir. Ardından biletinizi alıyorsunuz, gidiyorsunuz :)
   Makedonya 60 güne kadar, vizeden muaf ülkelerdendir. Almanız gerekmez.
   Havaalanına gittiğinizde de yurtdışı çıkış harcı (15 TL) ödeme yaparsınız. Sonrası; iyi uçuşlar !
   daha da detaylı bilgi, bilet satış, otel rezervasyon vs talebiniz olursa mail adresimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 32. Beyza says:

  Merhabalar ailem ile birlikte Makedonya ve Bosna Hersek’e gitmek istiyoruz birde kardeşim var 2 yaşında onun için pasaport almak gerekir mi? Acil cevap verebilirseniz benim için çok iyi olur,şimdiden teşekkürler :)

 33. kadir says:

  merhaba. ben sırbistana gitmek istiyorum nasıl bir yol harita çizebilirim ? yaşım 21 kız arkadaşım var ama mesafe sıkıntı oluyor. bana yardımcı olurmusunuz ?

  • Öncelikle pasaport gerekiyor tabii ki :) Sırbistan, ülkemiz vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden. Bu bir avantaj.
   ulaşım için, vize ile uğraşmak istemiyorsan, havayolu ile gitmek şart. aksi halde, karayolu ile gidildiğinde, geçiş yapılacak ülkelerin vizelerini almak gerekiyor. Havayolu içinse önerimiz, eğer vaktin bol ise, charter uçuşlarını yakalamak. bu da şu demek oluyor. Kalkış saati, yolcu sayısına göre değişken olan uçuşlar. böyle bir durumda daha ekonomik bilet temini mümkün. başka da bir şey gerekmiyor. iyi yolculuklar

 34. FATIH says:

  BI DERSANENIN YABANCI DIL SINAVINDAN YURT DISINA GIDIS DONUS BILETI AZANDIM PASAPORT CIKARTMAM NEKADARA PATLAR AVRUPA ULKESI OGRENCIYIM VIZE GEREKIRMI DERSANE DIL DERSANESI VIZEYI ONLAR MI AYARLAR BENI BILGILENDIRIRMISINIZ

  • vizelendirmede “Avrupa ülkesi” şeklinde değil Schengen olarak bir sınıflandırma yapılır. Gideceğiniz ülkenin neresi olduğunu bilmeden vize gerekli mi bir şey söyleyemeyiz. bu tür hediye biletlerde genelde pasaport+vize masrafı size ait olur ve belli tarih aralıklarında geçerlidir. Biz bilemeyiz, dershaneyle konuşmanız gerekir. pasaport harçları, https://epasaport.egm.gov.tr/hakkinda/harclar.aspx linkinde yer alıyor. Alınan süreye göre ücretler artış gösterir.

 35. dilan says:

  Ben 19 yaşındayım almanyaya umimi bi pasaport çıkarsama kuzenim davetiye gönderecek ne kadar zamanda alabilirim

  • Pasaport ile davetiyenin herhangi bir bağlantısı yok. pasaporta başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 1 hafta içinde teslim ediliyor. davetiyenin onaylanması ve işleme alınması yaklaşık iki haftayı bulur. vize işlemleri ise başvuru tarihinden itibaren 1 – 2 haftayı bulabilir.

 36. EREN says:

  Ben Amerika’ya 3 aylığına teyzemin yanına gitmek istiyorum ve şu an üniversitede öğrenciyim.Benim sorum şu: Amerika’ya vize alabilmek için ne yapmalıyım ve üniversite öğrencisi olmam vize almamı kolaylaştırır mı?(teyzem oranın vatandaşı)Vize alma konusunda hiçbir bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  • Tolga Günaydın says:

   Merhaba Eren, teyzen ABD’den buradaki konsolosluğa senin için davetiye göndermeli(konaklama süresi boyunca benim gözetimimde olacak, masraflarına ben kefilim anlamına gelir). sen de senin hazırlaman gereken evrakları hazırlıyorsun, ABD konsolosluğuna internetten başvuru yapıyorsun. ABD vize başvurusu diğer ülkelere göre biraz farklıdır, vize danışmanlığı yapan bir kişi veya şirketle başvuru yapman iyi olur. ABD vizesi için başvurudan pasaportu geri alana (vizeli veya değil) kadar geçen süre yaklaşık 1 ay olacak. hazırlığını ona göre yap.

 37. Bahar says:

  Merhaba ben bahar los angeles a gitmek istiyorum 14 yaşındayım ama ailemden habersiz bir şekilde gitmek istiyorum ben ne yapmalıyım pasaport çıkarabilir miyim lütfen geri dönüş yapın …

  • Baharcım, 18 yaşından küçükler için yurt dışına yalnız çıkabilmek için, aileden onay yazısı gerekli. Üstelik noter onaylı. Bunun çok da güzel bir amacı var. Erken yaşta ani kararlar veren sizler gibi gençlerimizin aile korumasından uzaklaşıp dünyanın bambaşka kültürlerinde, çok da tanımadığı insanların telkinlerine kapılarak macera arayışlarına engel olmak. Çevresinde benzer olayları yaşamış biri olarak söylemek isterim ki, arkana bakmadan ülkeni terk etmek, kimseye fayda sağlamayacaktır. Yardımcı olabileceğim daha güzel şeyler olursa çekinmeden bana mail gonderebilirsin. Reşit olmadan yurt dışına çıkman için anne baba ya da velayeti altında olduğun kişinin izni gerekiyor. O zamana kadar yapabileceğin en güzel şey, LA’ye uçmak için harcayacağın bir harçlığın varsa, yurtdışında bir üniversite programına kayıt olmak için liseyi bitirmek üzere harcamak olacaktır. Sevgiyle kal

 38. serhat says:

  Ayça hanım mrb. Benim abim almanyada yaşıyor şimdi bana davetiye gönderecek benim ne yapmam lazım normal umumi pasaport çıkartıp gidebilirmiyim vize işi falan nasıl olur açıklarmısıniz rica etsem..

  • öncelikle yukarıda bahsettiğimiz şekilde pasaport almanız gerekir. açıklamalarımız yeterli değilse https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinde size yardımcı olacak bilgileri bulabilirsiniz. Sık sık seyahat planlıyorsanız, her yıl pasaport işlemleriyle uğraşmak yerine, biraz daha fazla ödeme yapıp maksimum süreli pasaportunuzu almanızı tavsiye ederiz. vize işlemleri, Almanya için IDATA yetkisindedir. şu linkte bilgilere ulaşabilirsiniz;
   http://www.idata.com.tr/tr/

 39. slm ben ayfer 46 yasındayım ıs sebebıyle bazen kıbrısa gıdsıyorum yazın tatılde kızımıda götürmek ıstıyorum cok kalmıyorum en cok 1 ay mumkunse kızım 12 yasında pasaport cıkarsam uzerıme yazdırsam olurmu dısartı cıkarabılırmıyım nasıl alabılırım yardım ıcıon tassk saygılarımla.

  • Ayfer Hanım, cevabınıza geç dönüş yaptık, bunun için üzgünüz. Soru kısımları genel olarak elektronik posta ile gönderildiğinden, yorum kısımlarındaki sorular dikkatimizi çekmemiş.
   sorunuz hala geçerli ise, size şu şekilde bir bilgi verebiliriz;
   18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN YURTDIŞINA ÇIKIŞ İÇİN
   Yetişkin olmayanlar (18 yaşını doldurmamış yani 19 yaşından gün almamış olanlar) kendi başlarına veya ebeveynleri olmadan yurtdışına çıkamazlar. Bununla ilgili kurallar kısaca şöyle:
   1 – Yetişkin olmayanlar anne ve babası ile bereber yurtdışına çıkabilir.
   2 – Anne veya babasından biri ile yurtdışına çıkacak olanlar; seyahate katılmayacak olan velisinden veya vasisinden noter onaylı muvafakatname (izin belgesi) alması gerekir.
   3 – Anne ve babası olmadan yurtdışına çıkacak olanlar; velisinden veya vasisinden noter onaylı muvafakatname (izin belgesi) alması gerekir.

   Özetle: Sürekli gittiğiniz için Kıbrıs için özel durumdan haberdarsınızdır. Kıbrıs girişlerinde pasaport kullanımı bir kolaylık sağlamaz, aksine ileride düşüneceğiniz bir Yunanistan ziyaretinde engel oluşturacaktır. O yüzden pasaport almamanızı ve sadece muvaffakatname ile bu durumu çözmenizi öneririz. İyi geziler

 40. Ebru says:

  İyi günler. Arkadaşım Ekim ayından beri İngiltere’de ve artık Türkiye’ye dönüş yapmak istiyor. Fakat Ocak ayının sonlarına doğru, Oranın vatandaşı olabilmek için pasaportunu konsolosluğa gönderdi. Yani pasaportu 3 buçuk aydır içeri de ve konsolosluk 2 hafta kadar önce resim istedi. Başka bir bilgi vermiyorlar. Acaba işlem ne kadar sürer, ne zaman teslim ederler pasaportu? En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Şimdiden teşekkürler.

  • Ebru Hanım,
   sorunuza yanıt vermemiz uzun sürdü. Bunun için üzgünüz. Konsolosluk işlemleri için bir süre öngöremiyoruz ne yazık ki. Ancak vatandaşlık talebinden vazgeçtiyse, bir dilekçe ile bunu belirtip pasaportunun iadesini isteyebilir. Aksi halde konsolosluk işlemleri 6 aya kadar uzayabiliyor.

   • İyi günler.ben 9 yaşındaki kızımı (çifte vatandaş, alman ve türk vatandaşı) almanya doğumlu, tek başına ağustosta almanyaya amcasının yanına göndermek istiyorum.alman çocuk pasaportu var .5 aylıkken 2005 te türkiyeye kesin dönüş yaptık.9 yıldır gitmedi.doğumunda almanyadan aldığı alman pasaportun 4.aya kadar süresi var, fakat içinde resim yok.fotoğrafın olmaması gümrüklerde acaba sorun çıkartırmı? türk pasaportu almamız gerekirmi? Ve 9 yaşındaki çocuk yalnız gidebilirmi?..ne yapmalıyım…lütfen acil cevabınızı bekliyorum.