Günaydın Gezginler

Günaydın Gezginler'in çektiği fotoğrafları Picasaweb albümünde görebilirsiniz

Pasaport nasıl alınır?

Yurtdışına çıkacaksanız pasaportunuz olmalı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportsuz olarak, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ile sadece Gürcistan’a ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidebilir. Bu bile aslında önemli bir olaydır. Bu yazımızı 18 Haziran 2015’te güncelledik. Nüfus cüzdanında fotoğraf olmayanlar Gürcistan’a alınmıyor. 15 yaşından küçüklerin kimliklerinde fotoğraf olmadığı için sorun oluyor. Gürcistan’a çocukla gidiyorsanız yapmanız gereken nüfus müdürlüğüne gidip çocuğunuzun kimliğini fotoğraflı olarak yenilemek.

çalışkanvizebannerPasaport süresi uzatma işlemi yapılıyor mu?
2011 yılı şubat ayından bu yana pasaport uzatması, pasaport yenilemesi yapılmıyor. Süresi biten pasaport devre dışı kalır, yeniden pasaport çıkarılır. Yeni pasaportların önündeki barkod ve gizli çip sistemi sizin pasaport bilgilerinizi içerdiği için çıkış-giriş kapılarında bekleme sürenizi azaltıyor. Yeni pasaportların boyutları eskisine göre birkaç santimetre daha küçük. Bu sayfadaki yazıları günaydın gezginler düzenledi. 2015 pasaport harç bedelleri ve cüzdan bedeli yazımızı “pasaport ve vize yazıları” arasında bulabilirsiniz.

Pasaport renkleri nedir?
Şubat 2011’de pasaport renkleri değişti. Eskiden lacivert renk olan Umumi Pasaport (sıradan vatandaş, lacivert pasaport) artık bordo renk oldu.
Yeşil renk olan Hususi Pasaport (üst düzey devlet memuru) halen yeşil renk olarak devam ediyor.
Eskiden kırmızı renk olan Diplomatik Pasaport (milletvekili ve diplomatlar) artık siyah renk oldu.
Gri renk olan Görev Pasaportu (yurtdışına göreve gönderilen devlet memuru) gri renk olarak devam ediyor.

Öğrenci pasaportu, ev hanımı pasaportu, emekli pasaportu diye bir pasaport yok. Gideceğiniz ülkeye göre pasaport değişmez; yani Almanya’ya gidecekseniz eflatun pasaport, Japonya’ya gidecekseniz turuncu pasaport diye birşey yok; bordo veya yeşil veya gri veya siyah renkte pasaport olur.

Pasaport, vize ve ilgili konuları sizin için yazdık. Günaydın Gezginler olarak yazdıklarımızı arkadaşlarınıza duyurmak için facebook sayfamızı (https://www.facebook.com/pages/Günaydın-Gezginler/122699154559522) beğenebilir ve internet sitemizin adresini link olarak paylaşabilirsiniz, teşekkürler.

2015 yılında pasaport başvurusu yaparken hazırlanması gereken evraklar neler?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hangi şartlara göre pasaport alabilecekleri 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre belirlenmiştir. Buna göre:

Umumi Pasaport – pasaport rengi Bordo (eskiden rengi lacivertti) – Sıradan vatandaş pasaportudur. Renginden dolayı Bordo Pasaport da denilir. Umumi Pasaport (yani bordo pasaport) harç parası olmadan, sadece defter bedeli ile alınabiliyor ama bu kolaylık sadece akademik çalışma nedeniyle yurtdışında kurs, kongre, değişim programına gidecek üniversite öğretim üyesi veya öğrencilere yurtdışında kalacağı süre kadar (1 hafta, 1 ay gibi) sağlanıyor. Hem çalıştığı kurumdan, hem  karşı üniversiteden, hem de katılacağı kurs-eğitim-kongre gibi çalışma sekreterliğinden orjinal yazılarla pasaport başvurusu yapılması gerekiyor. Bu şekilde Bordo Pasaport alınmasına “Harçsız Pasaport” deniliyor. Yani farklı bir pasaport türü değildir, Bordo Pasaport’un harç bedeli ödenmeden alınmasıdır. HARÇSIZ PASAPORT VİZE SORUNU: Harçsız pasaport, akademik nedenle yurtdışında kalınacak süre kadar verildiği için vize almak sorun yaratabiliyor. Schengen vizesi kuralına göre; kullanım süresi 6 aydan az kalan pasaportlar vize alamaz. Harçsız Bordo Pasaport ile ilgili detaylı yazımızı Günaydın Gezginler “Pasaportta Kırmızı Damga” bölümünde okumanızı öneririz.

Hususi Pasaport – pasaport rengi Yeşil – Devlet görevlilerinin pasaportudur. Renginden dolayı Yeşil Pasaport da denilir. Üst düzey veya kıdemli devlet memurları, derecesine göre belediye başkanları ve ilgili diğer kişilerin alabildikleri pasaport.

Hizmet Pasaportu – pasaport rengi Gri – Yeşil pasaportu olan veya olmayan devlet görevlileri resmi görevle yurtdışına gönderilirken verilen pasaporttur. Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) alınmaz, kurum tarafından verilir. Gri Pasaport geçerlilik süresi görev sürenize bağlıdır.

Diplomatik Pasaport – pasaport rengi Siyah (eskiden rengi kırmızıydı) – Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine ve ilgili diğer kişilere verilir. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) alınmaz, kurum tarafından verilir.

İlk defa pasaport alacaksınız, pasaportunuzun geçerlilik süresi bitti ve yeniden pasaport çıkaracaksanız aşağıdaki işlemleri yaparak pasaport başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki yazıda Bordo Pasaport (Umumi – sıradan vatandaş) ve Yeşil Pasaport (Hususi – devlet memuru) nasıl alınır, gereken belgeler nelerdir konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Diplomatik Pasaport ve Görev Pasaport almak özel bir durum olduğu için detaylarını çalıştığınız veya sizinle ilgili olan kurumdan öğrenmeniz iyi olur.

Pasaport ve vize ile ilgili diğer yazılarımız
Pasaport defter ve harç ücretleri (pasaport fiyatları) yıllık ne kadar?
Hangi ülke hangi pasaporta vize uyguluyor?

Umumi – Bordo pasaport sahipleri hangi ülkelere vizesiz gidebilir?
Umumi Hususi Gri pasaport nasıl alınır?
Vize başvurusu için hangi belgeler gerekir?
Pasaport ve vize ile ilgili bazı soru – cevaplar

Pasaport geçerlilik süresi ne kadardır? Kaç yıllık pasaport alınabilir?
Umumi Pasaport (bordo pasaport, sıradan vatandaş pasaportu) en az 6 aylık, en fazla 10 yıllık verilir. Bizim tavsiyemiz en az 1 yıllık, mümkünse 10 yıllık pasaport almanız iyi olur. Bunun nedeni; bordo pasaporta vize isteyen ülkeler en az 6 ay (180 gün) kuralını, vize istemeyen ülkeler en az 3 ay (90 gün) kuralını uygular. Yani vize isteyen ülkeye vize başvurusu yaptığınızda ilk baktıkları şey, pasaportunuzun o ülkeden çıkış yaptıktan sonra bile en az 6 ay (180 gün) daha geçerli olmasıdır. Günaydın Gezginler olarak örnek verelim: Almanya’ya gideceksiniz ve 1 Temmuz 2015’te Almanya’dan çıkış yapacaksanız, pasaportunuz en az 1 Ocak 2016’ya kadar geçerli olmalı. Vize istemeyen bir ülkeye gittiğinizi ve 1 Temmuz 2015’te o ülkeden çıkış yapacağınızı örnek alırsak, pasaportunuz en az 1 Ekim 2015’e kadar geçerli olmalı.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport, devlet memuru pasaportu) standart olarak 5 yıllık verilmektedir. Yeşil pasaport sahipleri vize istemeyen bir ülkeye bile gitse yeşil pasaportunuzun “en az 3 ay geçerli olmalı” kuralına uygulanır.

Pasaport başvurusu yapmak için işlem adımları nedir? Pasaport almak için hazırlamanız gereken evraklar neler?
1- Pasaport başvurusu için belgelerinizi hazırlayın: Kimlik, fotoğraf ve banka dekontu gerekecek, Günaydın Gezginler olarak aşağıdaki listeyi hazırladık. Sonra pasaport başvurusu için randevu alın ve randevuya zamanında gidin.
2- Ödeme yapın: Umumi Pasaport (Bordo Pasaport) için bankaya gidip pasaport harç ve defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve iki nüsha dekont alın. 2015 yılı pasaport ücretlerini bu linkte görebilirsiniz.
Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport – devlet memuru) için bankaya gidip pasaport defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve iki nüsha dekont alın. 2015 yılı pasaport fiyatlarını bu linkte görebilirsiniz.
3- Randevu alın: İnternete girip www.epasaport.gov.tr adresinden pasaport başvurusu için yer-gün-saat randevusu alacaksınız. Bordo Pasaport (sıradan vatandaşlar) başvurusu için İl Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz. Yeşil Pasaport başvurusu için sadece İl Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz.
4- Randevuya gidin: Randevu gününde belgelerinizle beraber başvuru için seçtiğiniz emniyet müdürlüğüne gideceksiniz.
ÖNEMLİ NOT: Pasaport özel evraktır. Pasaport alacak kişinin randevuya gitmesi zorunludur, yani sizin için başkası pasaport başvurusu yapamaz.
5- Pasaportunuzu teslim alın: Başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuz size kargo – kurye ile gönderiliyor. Başvurudan ortalama 7 iş günü sonra kargoya – kuryeye verilir, kargo – kurye 3 iş gününde teslim eder. Yani ortalama 10 iş gününde pasaport elinize geçer. Bazen başvuru az olur daha hızlı teslim ederler, bazen yoğunluk olur daha geç teslim ederler.

Umumi Pasaport (Bordo Pasaport, sıradan vatandaş pasaportu) başvurusu için gereken belgeler neler?
İl ve ilçe emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapabilirsiniz.
1- Pasaport alacak kişinin gelmesi gerekli: Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden, sıfır (0) yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.
2- TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.
3- Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf gerekli. Fotoğrafı çektirdiğiniz yere “pasaport için çektiriyorum” diye belirtin, vesikalık gibi çekmesinler. Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olmalı. Fon beyaz renk, 5cm x 6cm ölçülerinde olmalı. Tam karşıdan çekilmeli, kişinin başı açık, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı, yüz donuk ifade olacak.
4- Eski pasaportunuzu getirin: Varsa daha önceden alınmış pasaportunuzu verecek ve geçersiz yaptırıp geri alacaksınız.
5- Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız cüzdan bedeli (defter bedeli) dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
6- Pasaport harç bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız harç bedeli dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
7- Parmak izi alınacak: Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelemeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmaz, 20 dakika zaman kazanır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış herkesten parmak izi alınmaktadır.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport, devlet memuru pasaportu) başvurusu için gereken belgeler neler?
İl emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapabilirsiniz. Pasaport harç bedeli yatırmıyorsunuz.
1- Pasaport alacak kişinin gelmesi gerekli: Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden, sıfır (0) yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.
2- Yeşil Pasaport hak sahipliği belgesi: Matbu talep formu veya mühürlü belge aslı gerekli. Çalışanlar, çalıştıkları kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış matbu talep formunu teslim etmeli.
Emekli olan veya çekilme sebebiyle kurumlarıyla ilişiği kesilen hak sahipleri pasaport başvuru formunu, bulundukları ilin pasaport şube müdürlüklerinden temin edebilir veya emekli olma – görevden çekilmek (istifa) suretiyle görevlerinden ayrılmış olanların emekli olduğu veya ayrıldığı tarihteki unvan ve kadro derecesini gösteren, kurumlarından alacakları mühürlü belge yeterlidir. Emekli olanlar emekli olduktan sonra pasaport aldılarsa (bu belgeyi bir kere hazırladılarsa) bundan sonraki pasaport başvurularında kadro derecesi gösterir mühürlü belge getirmelerine gerek yoktur.
3- T.C. nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu T.C. nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.
4- Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf gerekli. Fotoğrafı çektirdiğiniz yere “pasaport için çektiriyorum” diye belirtin, vesikalık gibi çekmesinler. Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olmalı. Fon beyaz renk, 5cm x 6cm ölçülerinde olmalı. Tam karşıdan çekilmeli, kişinin başı açık, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı, yüz donuk ifade olacak.
5- Eski pasaportunuzu getirin: Varsa daha önceden alınmış pasaportunuzu verecek ve geçersiz yaptırıp geri alacaksınız.
6- Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız cüzdan bedeli (defter ücreti) dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Yeşil Pasaport için harç bedeli ödenmiyor.
7- Parmak iziniz alınacak: Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelemeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmaz, 20 dakika zaman kazanır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış herkesten parmak izi alınmaktadır.

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport, Görevli Devlet Memuru Pasaportu) başvurusu için gereken belgeler neler?
İl emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapabilirsiniz. Pasaport harç bedeli yatırmıyorsunuz.
1- Hizmet (Gri) Pasaportu talep formu: Pasaport talep eden kişi çalıştığı kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış matbu talep formunu doldurulup başvuruda teslim etmeli.
2- Görev onay yazısı: Pasaport talep eden kişi çalıştığı kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış görev yazısının aslını başvuruda teslim etmeli.
3- Başvuruya pasaport talep eden kişinin gelmesi gerek: Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden, sıfır (0) yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.
3- T.C. nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu T.C. nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli ve fotokopisi başvuruda teslim edilmeli.
4- Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf gerekli. Fotoğrafı çektirdiğiniz yere “pasaport için çektiriyorum” diye belirtin, vesikalık gibi çekmesinler. Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olmalı. Fon beyaz renk, 5cm x 6cm ölçülerinde olmalı. Tam karşıdan çekilmeli, kişinin başı açık, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı, yüz donuk ifade olacak.
5- Eski veya yeni pasaportunuzu getirin: Üzerinizde kayıtlı ve geçerli pasaport varsa (gri, bordo veya yeşil) başvuruya giderken yanınızda götürün. O pasaportunuzu verecek ve Gri Pasaport’unuzu alacaksınız. Gri Pasaport’unuzun işi bittiğinde kuruma geri verecek ve kendi pasaportunuzu alacaksınız. Kanun der ki: Bir kişinin üzerinde aynı anda birden fazla geçerli pasaport olamaz”
6- Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız cüzdan bedeli (defter ücreti) dekontunun 2 nüsha olması ve 1. nüshasının (üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Gri (Hizmet – Görev) Pasaportu için harç bedeli ödenmiyor.
7- Parmak iziniz alınacak: Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelemeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmaz, 20 dakika zaman kazanır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış herkesten parmak izi alınmaktadır.

Pasaportum kaç günde elime ulaşır veya pasaport hazırlanma süresi
Pasaport almak için başvurunca aynı gün veya 2 günde pasaport vermiyorlar. Hele bayram öncesi, yılbaşı öncesi veya resmi tatil öncesi dönemlerde pasaport teslim süreleri uzar. Biz size yaklaşık olarak teslim sürelerini yazalım, bayram seyran dönemlerinde bu sürenin 2 katına çıkacağını hesaplayın, erkenden pasaporta başvurun.
Umumi Pasaport (Bordo Pasaport) elinize ulaşma süresi: Başvuru yaptıktan sonraki yaklaşık 5 iş günü sonra hazırlanır ve kuryeye teslim edilir. Kurye 1-2 gün içerisinde size teslim eder.
Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) elinize ulaşma süresi: Başvuru yaptıktan sonraki yaklaşık 5 iş günü sonra hazırlanır ve kuryeye teslim edilir. Kurye 1-2 gün içerisinde size teslim eder.
Hizmet – Görev Pasaportu (Gri Pasaport) elinize ulaşma süresi: Göreve gideceğiniz ülke vize uyguluyorsa gidiş tarihinizden 20 gün önce, vizesiz ise gidiş tarihinizden 10 gün önce size teslim edilir.

18 yaşından küçük çocuklar için pasaport başvurusu nasıl yapılır?
Pasaport alınacak kişi çocuk ise 3 ayrıntı dışında tüm işlemler aynı şekilde yapılıyor. Çocuk olarak kastettiğimiz kişi 0 (sıfır) yaş ile 19 (ondokuz) yaş arasındaki kişidir. Günaydın Gezginler olarak buna kısaca örnek verelim. Mesela çocuğunuz 1 yaşında veya 3 yaşında veya 16 yaşında yapacağınız iş aynı. Öncelikle çocuğunuzu alıp fotoğrafçıya gidin ve çocuğunuzun pasaporta uygun güzel bir fotoğrafını çektirin. Sonra bankaya gidip çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını vererek pasaport cüzdan – defter ücretini ve çocuk için kaç yıllık pasaport istiyorsanız o kadarlık pasaport harç bedelini ödüyorsunuz. Pasaport ücretleri yazımızda ücretlerle ilgili bilgiyi bulabilirsiniz. Fotoğraf çektirdiniz, parayı da ödediniz, epasaport.gov.tr internet sitesine girip size uygun ilçe emniyet veya il emniyet müdürlüğünden randevu alın. Çocuğunuzu, çocuğunuzun kimliğinin aslı ve fotokopisi, sizin kimliğinizin aslı ve fotokopisi, banka dekontları ve çocuğunuzun pasaport fotoğrafları ile randevu zamanınızdan 15 dakika önce emniyete gidin. Çocuğunuz 0-7 yaş arasındaysa çocuğun parmak izi alınmıyor, 7 yaşından gün almış ise emniyette parmak izi alınacak. Burada önemli olan, çocuğu yanınızda emniyete götürmeniz gerekiyor. Çocuğu götürmek birinci ayrıntı, yaşına göre parmak izi alınması ikinci ayrıntı. Üçüncü ayrıntı başka yerde yazmaz, Günaydın Gezginler olarak biz söyleyelim: Çocuğunuzun yüz hatları değişecek, bu yüzden 10 yıllık pasaport almayın. Çocuklar için pasaport süresi önerimiz, karar sizindir: sıfır yaş ile 6 yaş arasındaki çocuklara 1 veya 2 veya 3 yıllık pasaport çıkarın, 6 yaş ile 10 yaş arasındaki çocuklara 1 veya 2 veya 3 yıllık pasaport çıkarın, 10 yaş ile 15 yaş arasındaki çocuklara 1 veya 2 veya 3 yıllık pasaport çıkarın, 15 yaş ile 18 yaş arasındaki gençlere 1 veya 2 veya 3 yıllık pasaport çıkarın.

Yani, 18 yaşından küçük olanlara (18 bitmemiş olanlara) 1 yıllık veya 2 yıllık veya 3 yıllık pasaport çıkartmanız iyi olur.

Çocuk için niye kısa süreli pasaport çıkarıyoruz? Sürekli masraf oluyor…
Bayanlar Baylar, anneler babalar amcalar teyzeler halalar enişteler…. Çocuk pasaport süresi Günaydın Gezginler olarak bizim önerimiz, tecrübeye dayalı bir tavsiyedir, uygun veya değil tercih sizindir. Diyelim ki, 5 yaşındaki çocuğunuza 10 yıllık pasaport çıkarttınız. Çocuk büyüdükçe yüz hatları değişecek, belki gözlük takacak… 5 yaşında yurtdışına sizinle gitti geldi tamam, 7 yaşında yine gitti-geldi tamam, ama elbette 8-9-10 yaşında fiziksel değişim dönemi yaşayacak. 5 yaşındaki fotoğraf ile 9 yaşındaki görüntü birbirini tutmayacak. İyi ihtimalle Türkiye’deki pasaport polisi “pasaport fotoğrafı ile çocuğun görüntüsü tutmuyor, çıkışınızı onaylamıyoruz” derse ne yapacaksınız? Gidemezsiniz, uçak biletiniz yanar, otel ücretiniz yanar, tur ile gidiyorsanız verdiğiniz tüm para yanar demektir.
Peki bu konuda kötü senaryoyu düşünelim, Türkiye’den sorunsuz çıktınız giriş yapacağınız ülke polisi pasaporta ve çocuğa baktığında “fotoğraf ile kişi birbirini tutmuyor, çocuk ülkeye giremez” derse ne yapacaksınız? Dedik ya, çocuk için 1-2 yıllık pasaport almanız Günaydın Gezginler olarak bizim önerimiz, karar elbette sizindir. Düşünün, buna göre kararınızı verin.

Herkese güzel yolculuklar, sorunsuz bir tatil, iyi bir okul dönemi ve güzel anılarla dolu zaman diliyoruz.

2015 yılı pasaport fiyatlarını görmek istiyorsanız burayı seçin

Bununla ilgili diğer yazıları PASAPORT VE VİZE yazılarında bulabilirsiniz

facebooktwittergoogle_pluspinterestrsstumblrinstagramflickr

Bu yazı Günaydın Gezginler / Ayça Günaydın ve Tolga Günaydın tarafından hazırlanmıştır. Sitemiz hakkındaki düşüncelerinizi yazmak isterseniz gunaydingezginler@hotmail.com eposta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Çektiğimiz fotoğrafları incelemek isteyenler bu bağlantıyı seçsin

202 Responses to Pasaport nasıl alınır?

 1. Melek says:

  Mrb ben tūrkiyede doğum yaptim esim alman vatandasi ben tūrk alman pasaportu icin basvurdum tabiki bursada temsilcisi vardi konsolugun ama 3hafta bekliyorum ve her aradigimda bekleyin diye cvp veriyorlar napabilorim nereyi arayip tam bilgi alabilirim yardimci olursaniz sevinirim

  • Tolga Günaydın says:

   Almanya Büyükelçiliği’ne (Ankara) veya Bursa – Marmara bölgesine bakan Almanya Konsolosluğu’na gitmeniz en hızlı çözüm. Gidemiyorsanız e-posta ile sorun. Telefonla sorulan sorular genelde yanıtlanmaz.

 2. Zeynep says:

  Merhaba, annemin kadro derecesinden yararlanarak yesil pasaport basvurusu yapacagim. Ailemin yasadigi ildeki il milli egitim mudurlugunden gereken evraki alip kendi okudugum sehirdeki emniyet mudurlugunde basvuru yapabilirmiyim?

  • Maalesef bu sorunun cevabından emin değiliz. İl Milli Eğitim’den evrakı alırken sormanız gerekiyor. Hatta cevabı öğrendiğinizde bizi de bilgilendirirseniz seviniriz. Daha önce de aynı sorular geldi ve ne yazık ki cevaplandıramadık. Sevgiler

 3. Sinem says:

  pasapotumda resim olan bölüm kesildi yeniden pasaport çıkarılırken ne kadar ödeme yapıcam bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 4. Mehmet says:

  Ben 19 ekimde kktcde pasaport başvurusu yaptım.15 günden önce çıkma ihtimali varmı hızlandırmak için ne yapabilirim?

  • Tolga Günaydın says:

   Mehmet bey keşke bu sorunuzun cevabını bilsek veya bilen birisini tanısak; kusurumuza bakmayın, sabır ve iyi günler dilerim.

 5. Büşra says:

  Merhaba,

  Öncelikle paylaştığınız detaylı bilgiler için teşekkürler. Benim de bir sorum olacak. Babamdan dolayı alabildiğim yeşil pasaportumun geçerlilik süresi Temmuz, 2015’te sona erdi. 25 yaşındayım ve 2 senedir sigortalı çalışıyorum. Ancak öğrenciliğim bittiğinden ve çalışmaya başladığımdan bu yana yeşil pasaportumu hiç kullanmadım. Bu süre zarfında yeşil pasaportumu iade etmediğim için herhangi bir ceza ödemem gerekir mi? Şuanda bordo pasaport çıkartmak istiyorum ve yeşil pasaportumu hangi aşamada iade etmem gerektiğini bilemiyorum. Bordo pasaport başvurusunda bulunduğumda götürsem sıkıntı olur m? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Ben bordo pasaportumu aynı koşullarda çıkartmaya gittigimde yeşili de götürmüştüm. orada iptal işlemi gerçekleşti. Pasaportu deldiler ve teslim ettiler. Sorun yok yani :)

 6. blondie says:

  Merhaba 17 yaşındayım almanyaya tek başıma seyahat etmek istiyorum bunu hakkında bi kaç sorum var cevaplarsanız çok sevinirim
  1)Pasaport için ülkeden çıktıktan sonra bile 6 ay süresinin devam etmesi gerekliliği var mıdır? 26 aralık 2015den 1 ocağa kadar kalıcam 1 yıllık istemiyorum çünkü bir daha kullanmayacağım eğer 1 yıllık çok önemli değilse 6 aylık almak istiyorum sizce ne yapmalıyım?
  2) 18 yaşından küçük olduğum ve tek uçacağım için sizce vizede bi sorun olur mu?mülakat olursa bana mı soru soracaklar ebeveynlerime mi çünkü vize için gereken belgeler onlar hakkında olucak(tapu ekstreler)vs
  3)İdata nın sitesinde başvurunuzu 90 gün ve öncesinden yapamazsınız diyor ben mi yanlış anladım? ben biletimi 5 ay önceden aldım sırf bu yüzden pasaportada başvurmadım vizeyede

  • Tolga Günaydın says:

   Merhaba, öncelikle Pasaportta Kırmızı Damga yazımızı okuman gerek Sorularının cevabı orada yazıyor ama özet yapayım: Anne ve babandan (ikisinden de) muvaffakatname alman gerek; pasaportun en az 1 yıllık olmalı; pasaporta hemen başvur; gitmek istediğin tarihe 90 gün kala vizeye başvuru yap. Kolay gelsin,iyi geziler, facebook sayfamızı lütfen beğen ve tavsiye et :)

 7. Samet says:

  Merhabalar, siteye bakındım epey bir bilgi edindim.. fakat istediğim cevapları tam olarak bulamadım, daha önce hiç pasaport çıkartmadım ve bilgimde yok. yakın bir zamanda Rusya’ya gitmeyi düşünüyorum arkadaşımın yanına.
  Sizce nasıl bir yol izlemeliyim pasaportu nasıl çıkartırım ve vize sorunu yaşar mıyım, bilgi verirseniz sevinirim..

  • pasaport nasıl alınır ? yazımızda tüm detayları vermiştik. Gözünüzden kaçmış olabilir. Yeniden incelemenizi tavsiye ederiz. Yazdığımızdan daha fazla bilgiye de sahip değiliz ne yazık ki. Rusya, vize istemeyen ülkelerden. Böyle bir başvuru yapmanız gerekmiyor. sevgiler

 8. kaan says:

  Merhaba uzman erbaslar yesil1 pasaport alabiliyor mu?

 9. Büşra says:

  Merhaba
  Benim babam devlette işçi olarak çalışıyor ancak yeşil pasaport alabiliyormuyum ve alabiliyor isem 3/1 zamanı acılımı nedir uzunca araştırıp bakındım bulamadığım için soruyorum teşekkürler

  • Babanızın koşullarına göre yeşil pasaportu hak edip etmediğini bağlı bulunduğu personel daire başkanlığından kesin bilgi olarak alabilir. Yeşil pasaport alabiliyorsa, sizin Yaşınız 25’in altında ise ve sigortalı çalışmıyorsanız siz de alabilirsiniz. Bunlarla ilgili birçok örnek aslında yazılarımız ve yorum kısımlarında yazıyor.Sevgiler

 10. avustralya says:

  18 yaşındayım nasıl pasaport çıkartabilirim
  avustralya’ya gimek için daimi kalıcı vizeyi nasıl alabilirim.
  lütfen yardımcı olun.

  • “Nasıl pasaport çıkartılır” sorunu zaten bu yazının ana başlığı ve tüm detaylar yazıyor. Biz bir gezi sitesiyiz ve ülkelerin özelinde oturma / çalışma izni koşulları hakkında bilgi verecek yetkiye sahip değiliz. Lütfen konsoloslukla irtibata geçin.

 11. Tolga says:

  Ben amerikaya gitmek istiyorum yaşım 18 kalıcı veya en az 5 sene orda kalmak istiyorum nasıl kalabilirim hangi pasaport benim için uygun. ??

  • oldukça kapsamlı sorular. Bizim bir gezi sitesi olarak yurtdışındaki çalışma ve oturma izni hakkında şimdilik yönlendirme yapmamız doğru olmayacaktır. “Hangi pasaport” sorusu ise zaten pasaport ve vize yazılarımızda yer alıyor. Yaş, ebeveynlerin pasaport renkleri ve çalışma durumuna göre devletin size sunduğu pasaport tiplerinin hepsi bu yazılarımızda ve yorumlarımızda var. Sevgiler

 12. Aydan says:

  Merhaba ben ziraat bankasında 13 yıl memurluk yapmış ve vefat ettiği için emekli sayılan memur kızıyım. yeşil pasaport alabiliyor muyum?

  • Tolga Günaydın says:

   Merhaba, yeşil pasaport hakkı 3/1 derece ve üzeri memurlara veriliyor. Buna hak kazanan memurların çocukları belli bir yaşa kadar, çalışmıyorsa ve evlenmemişse yeşil pasaport alabiliyor. Çalışmaya başladığında, evlendiğinde ve sanırım 25 yaş sınırını geçtiğinde yeşil pasaportları iptal ediliyor. Yazımızın başında yeşil pasaport detayları yazıyor. Aklınıza takılan sorular için epasaport şubesini arayabilirsiniz. Facebook sayfamızı beğenirseniz seviniriz, teşekkürler. http://www.facebook.com/pages/Gunaydin-Gezginler/122699154559522

 13. dilan says:

  merhaba,

  şu an yeşil pasaportum var ailem sayesinde. 17 ocak 2015te yeşil pasaporttan çıkıyorum, yaş yüzünden. ekim kasım gibi 6 aylığına amerikaya dil okuluna gideceğim. hususi pasaport çıkartmam gerekiyor mu?neler yapmam gerek?

  teşekkürler.

  • Tolga Günaydın says:

   Merhaba, pasaport geçerlilik tarihinizi ocak 2015 diye yanlış yazmışsınız, ocak 2016 demeye çalıştığınızı varsayıp cevaplayalım. Pasaport geçerlilik süresini aşıyorsunuz, bordo pasaport çıkarmanız ve vize almanız gerek. 1 ekim 2015’te 6 aylık dil okuluna gidecekseniz 1 nisan 2016’da dönecekseniz pasaport geçerlilik sürenizin 1 ekim 2016’ya kadar olması gerek. ABD konsolosluğuna bir sor; “eldeki yeşil pasaportla vize başvurusu yapıp, gitmeden yeni bordo pasaport çıkarsam hangi prosedür uygulanır” diye. Facebook sayfamızı beğenirsen seviniriz, teşekkürler.

 14. esra says:

  Merhaba ben bu hafta çarşamba günü başvuruy yaptım emniyetten. Hala elime ulaşmadı acaba bayramdan önce elimde olur mu

 15. Erdem says:

  Merhaba,
  İlk kez pasaport başvurusu yapıcam yanlız bana verilen bilgi ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum , ilk kez pasaport başvurusu yaparken kimlikteki resimle başvuru için verilen resimin aynı olması yönünde. şimdi kimlik yenilemem mi gerekiyor ???

  • Tolga Günaydın says:

   kimlikteki fotoğraf sana benziyor olmalı, pasaport başvuru fotoğrafı ile aynı olmasına gerek yok. 5 yıl önceki fotoğraf ise veya bugünkü haline benzemiyorsa kimliğini yenile

 16. Ayşegül says:

  Merhaba. Azerbaycan’dan gelmiş ve 12 gün önce 18 yaşına basmış bir birey için en kısa sürede pasaport nasıl alınabilinir?

  • Tolga Günaydın says:

   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türkiye Pasaportu almak istiyorsan bu sayfadaki bilgiler yeteri kadar açıklayıcıdır ve sana yardımcı olacaktır.

 17. Emir yılmaz says:

  Merhaba
  Eylül’de görevlendirme ile ispanyaya gidecegim.
  Gri pasaport ile görevlendirme tarihinden birkaç gün önce gitmem girişte sorun yaratir mi? Yani pasaportu aldiktan sonra geçerli oldugu tarih aralığında istedigim tarihte gidip gelebilir miyim?

  • Tolga Günaydın says:

   hayır, istediğiniz gibi giriş yapamazsınız. Gri Pasaport ile vize başvurusu yapılır, vize belgelerinizde görevlendirme tarihiniz yazar, vizeniz o tarihe göre verilir. Kurum amirinizle konuşmalısınız.

 18. Kemal says:

  Merhaba, benim sorum gri pasaportlar ile ilgili. Eşim ve ben araştırma görevlisiyiz. Eşim 15 temmuz 10 ağustos tarihleri arasında macaristanda bir etkinlik için görevlendirme aldı. Gri pasaport başvurusu yaparken, eş durumundan bana da başvuru yapıldı ve 6 aylık pasaportlarımızı aldık. Ancak benim görevlendirmem yok, etkinliğe katılmıyorum ve eşimden 20 gün sonra (eşim oradayken) macaristana giriş yapmayı planlıyorum. Bu durum problem yaratır mı? Bunu önlemek içim neler yapabiliriz?

  • Tolga Günaydın says:

   teknik olarak: görevlendirmeniz yoksa gri pasaportunuz olamaz. bu durumda bordo pasaportla gitmeniz yani standart turistik vize almanız gerek. detayları eşinizin ve kendi kurum amirliğinizle görüşmeniz iyi olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>